• +421/53 454 11 36
  • biskupstvo@kapitula.sk
  • Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie
Diecéza
SPIŠSKÉ DIECÉZNE MÚZEUM PO PRVÝKRÁT HOSTILO PODUJATIE HISTÓRIA V TOKU ČASU

SPIŠSKÉ DIECÉZNE MÚZEUM PO PRVÝKRÁT HOSTILO PODUJATIE HISTÓRIA V TOKU ČASU

História v toku času – je názov podujatia, ktoré sa po prvýkrát konalo v Spišskom diecéznom múzeu v Spišskej Kapitule v sobotu 28. mája 2022. Toto podujatie sa konalo v rámci mikroprojektu s názvom Zveľadenie a zachovanie kultúrneho, duchovného a prírodného bohatstva poľsko slovenského pohraničia, ktorý bol financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020. Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia partnerskej Gminy Sekowa z Poľska. Celé podujatie otvoril Mons. Jozef Bieľak, ktorý v mene diecézneho administrátora pozdravil všetkých prítomných. Nasledovali potom dve prednášky  o historickom vývoji kultúrneho a duchovného bohatstvách pohraničia. Spišskú Kapitulu v prednáške prezentoval Dr. Vladimír Olejník a Gminu Sekowa sekretár Gminy Michal Diduch. Celé podujatie sprevádzala spevmi Schola Cantorum. V závere podujatia bola otvorená prenosná prvá výstava diecézneho múzea. V rámci projektu bolo komplexne inštalované aj  nové osvetlenie diecézneho múzea.

História Spišského diecézneho múzea v Spišskej Kapitule sa začala písať už v roku 1933. Vtedajší diecézny biskup Ján Vojtaššák ho zriadil vo vtedy prestavanom a zmodernizovanom kňazskom seminári ako inštitúciu, ktorej cieľom bola záchrana umeleckohistorických pamiatok z celej diecézy, ale aj vzbudenie úcty a nácvik zaobchádzania s takýmito predmetmi u bohoslovcov. Oficiálne bol štatút múzea schválený Štátnym referátom na ochranu pamiatok na Slovensku a Ministerstvom školstva v roku 1939. Fungovanie múzea bolo personálne napojené priamo na seminár, finančne na biskupstvo. V seminári malo vyhradené dve miestnosti, vitríny s exponátmi boli umiestnené aj na chodbách seminára.

Žiaľ, toto diecézne múzeum zaniklo v súvislosti s nástupom totalitnej moci v roku 1948. Jej snahou bolo okrem iného rušenie cirkevných škôl a iných inštitúcií, poštátňovanie ich budov a ich využívanie na iné účely. V auguste 1950 bola poštátnená aj budova Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Dostala ju Československá ľudová armáda, ktorá sem neskôr umiestnila hudobnú školu. Armáda sa zbavila všetkého zariadenia tak, že ho buď priamo zlikvidovala, prípadne vyviezla pre okolité štátne muzeálne a galerijné inštitúcie. Množstvo artefaktov však bolo zachránených vďaka ich evakuácii na rôzne okolité fary, či do Kostola sv. Ladislava v Levoči (tzv. Gymnaziálny kostol).

Plány na znovuotvorenie diecézneho múzea v Spišskej Kapitule sa objavili hneď po páde totalitného režimu v roku 1989. Diecézny biskup Mons. František Tondra sa však kvôli naliehavejším otázkam pastorácie, vzdelávania, charitatívnych a sociálnych programov k jeho realizácii nedostal. Napriek tomu sa od roku 2008 začala riadna katalogizácia umeleckohistorických predmetov, patriacich Spišskému biskupstvu, ktorá pokračuje dodnes. Oficiálne tak bola založená Umeleckohistorická zbierka Spišského biskupstva, ktorá dnes slúži ako základ zbierkového fondu Spišského diecézneho múzea. V súčasnosti zbierka obsahuje cez 1200 kusov liturgických predmetov, obrazov, plastík a predmetov s umeleckohistorickou hodnotou, zdokumentovaných v prvostupňovej evidencii. Napriek neexistencii vlastnej muzeálnej inštitúcie sa Spišské biskupstvo už od roku 2006 stalo vážnym partnerom pri výstavných projektoch viacerých domácich i zahraničných muzeálnych i galerijných inštitúcií, ako sú Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Musée national de Cluny, Palazzo del Quirinale a podobne.

V roku 2020 Spišské biskupstvo prikročilo k inštitucionalizácii svojich snáh na poli múzejníctva. Vtedajší spišský diecézny biskup, Mons. Štefan Sečka, zriadil dňa 21. 2. 2020 podľa § 16a Zákona č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty v platnom znení, v súlade s odporúčaniami § 12, bodu 77, 6. synodálnej témy a § 16, bodu 45, 10. synodálnej témy Druhej diecéznej synody Spišskej diecézy Dokumentačné centrum Spišskej diecézy ako nadregionálnu vedeckovýskumnú, kultúrno-vzdelávaciu a fondovú inštitúciu Spišského biskupstva bez právnej subjektivity. Táto inštitúcia oficiálne zastrešuje podujatia a činnosť Spišského biskupstva v oblasti kultúrnej, muzeálnej, galerijnej, archívnej a knihovníckej. Dňa 28. 2. 2020 bolo Dokumentačné centrum Spišskej diecézy na základe ustanovenia § 7 ods. 5 písm. j) zákona č. 206/2009 Z. z. v platnom znení zapísané do Evidencie múzejných zariadení Slovenskej republiky s prideleným registračným číslom ZMP/1/2020.