Spišské diecézne múzeum – inovatívne rozšírenie turistickej ponuky v pohľade na kultúrne dedičstvo Spišskej Kapituly
Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie (www.kapitula.sk) ako vedúci partner projektu a Opactwo OO. Cystersów w Szczyrzycu (www.szczyrzyc.cystersi.pl) ako partner projektu realizujú spolu projekt v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027, zameraný v priorite 3: Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie.
Názov projektu: Spišské diecézne múzeum – inovatívne rozšírenie turistickej ponuky v pohľade na kultúrne dedičstvo Spišskej Kapituly.
Výška celkových výdavkov projektu financovaných z EFRR: 71 190,40 Eur
Harmonogram: 8/2024 – 6/2025
Číslo mikroprojektu: INT/TAT/I/0007
Spolufinancovanie z fondov Európskej únie
80% celkových oprávnených výdavkov financuje Európsky fond regionálneho rozvoja
Opis projektu
Podľa štatistických údajov populácia v Poľsku a na Slovensku starne. Starší ľudia sa radi zúčastňujú na organizovaných turistických a pútnických zájazdoch. Turistické organizácie v Poľsku a na Slovensku využívajú zvýšený záujem o pútnicky turizmus a organizujú zájazdy do veľkých a obľúbených turistických destinácií, ako sú Krakov a Levoča. Poľsko-slovenské pohraničie má cenné a zaujímavé miesta kultúrneho dedičstva, ktoré ešte stále neobjavil široký okruh turistov. Na slovenskej strane je to takzvaný „slovenský Vatikán“ – teda Spišská Kapitula, a na poľskej strane historické cisterciánske opátstvo v Szczyrzyci. Popularita pútnického turizmu podnietila partnerov projektu k príprave spoločnej turistickej ponuky založenej na potenciáli kultúrneho a sakrálneho dedičstva Spišského Podhradia, najmä Spišskej Kapituly, a obce Jodłownik – Cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci. Spišská Kapitula je starobylé cirkevné mesto, odkiaľ po stáročia kňazi a biskupi organizovali cirkevný život v tejto oblasti.
Mesto je spolu s ďalšími pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Spoločná poľsko-slovenská turistická ponuka zameraná na turistov a pútnikov z poľsko-slovenského pohraničia doposiaľ nebola vytvorená. Kláštorný komplex v Szczyrzyci pozostáva z kláštora zo 17. storočia a barokového kostola Nanebovzatia Panny Márie a svätého Stanislava biskupa, ako aj z opátskeho domu zo 16. storočia. V bývalej kláštornej sýpke sa nachádza kláštorné múzeum s početnými zbierkami sakrálneho umenia, ako aj artefakty zozbierané od miestneho obyvateľstva.
Rekonštrukcia historických pivníc bývalého domu kanonikov v Spišskej Kapitule (v súčasnosti Diecézne múzeum Spišskej diecézy, Spišská Kapitula 14) a vytvorenie interaktívnej expozície v nich, prezentujúcej kultúrne dedičstvo Spišskej Kapituly a Cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci, plánované v rámci projektu, umožní vytvorenie poľsko-slovenskej turistickej ponuky zameranej na návštevníkov prihraničného regiónu. Len takáto spoločná turistická ponuka bude stimulovať cezhraničný turistický ruch. Iniciačnou aktivitou tohto procesu bude zorganizovanie púte zo Szczyrzyca do Spišskej Kapituly na otvorenie výstavy a organový koncert.
Ciele a výsledky projektu
Hlavný cieľ projektu, t. j. zachovanie a propagácia kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia a jeho využitie pre rozvoj cestovného ruchu, sa dosiahne realizáciou plánovaných úloh. Každej úlohe bol priradený špecifický cieľ. Hlavný cieľ projektu realizuje špecifický cieľ programu – posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v hospodárskom rozvoji, sociálnej inklúzii a sociálnej inovácii. V rámci projektu má Spišská Kapitula naplánované úlohy súvisiace s rekonštrukciou suterénu historickej kultúrnej a sakrálnej pamiatky (obnova omietok, obnova kamenný častí, obnova hlinené podlahy) a vytvorením interaktívnej poľsko-slovenskej expozície v nej (holografická projekcia v životnej veľkosti a holografická vitrína), ako aj s rozšírením Diecézneho múzea v Spišskej Kapitule. Na spoločné otvorenie novovzniknutej expozície a organový koncert bude zorganizovaná aj púť z Poľska. Vďaka projektu sa zvýši počet návštevníkov „slovenského Vatikánu“ a cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci, čo bude mať následne pozitívny vplyv na hospodársky rozvoj turistami navštevovaných obcí a ich okolia.