• +421/53 454 11 36
  • biskupstvo@kapitula.sk
  • Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie
Biskupská vysviacka
POKYNY PRE MÉDIÁ – BISKUPSKÁ VYSVIACKA MONS. FRANTIŠKA TRSTENSKÉHO

POKYNY PRE MÉDIÁ – BISKUPSKÁ VYSVIACKA MONS. FRANTIŠKA TRSTENSKÉHO

Prinášame pokyny pre zástupcov médií, ktorí sa chcú dňa 21. októbra 2023 zúčastniť biskupskej vysviacky Mons. Františka Trstenského. 

Slávnosť začne o 10.00 hod. v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. 

Upozorňujeme, že slávnosť je rozdelená na verejnú a neverejnú časť. Na verejnú časť, ktorá je spojená s monitorovaním slávnostnej svätej omše spojenej s biskupskou vysviackou, sa vyžaduje akreditácia. Na neverejnú časť budú mať prístup iba vopred pozvaní hostia.  

Prosíme zástupcov médií, ktorí majú záujem o účasť na biskupskej vysviacke, aby sa vopred akreditovali zaslaním údajov (meno, redakcia, funkcia, dátum narodenia, číslo OP, mobil, email) na adresu akreditacia@tkkbs.sk najneskôr do piatku 20. októbra 2023 do 12.00 hod.

Vzhľadom na viaceré opatrenia (uzatvorené budú viaceré ulice, prístupové cesty a parkoviská) prosíme zástupcov médií, aby prišli ku hlavnému vchodu Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka (Spišská Kapitula 12, 053 04  Spišské Podhradie) najneskôr do 9:30 hod. V miestnosti pri vrátnici si budú môcť zložiť svoje osobné veci. 

V tejto miestnosti bude zároveň tzv. press miestnosť, v ktorej budú k dispozícii stoly, stoličky, možnosť pripojenia sa na internet a malé občerstvenie. Pre médiá nie je zabezpečené parkovanie.

Upozorňujeme na povinnosť mať so sebou občiansky a novinársky preukaz, ktorými sa po vstupe do miestnosti preukážu. Prosíme a odporúčame prísť vo formálnom spoločenskom oblečení – optimálne v čiernej, šedej a bielej farbe. Prosíme zároveň, popri mediálnej činnosti, čo najviac rešpektovať atmosféru modlitby a pokyny usporiadateľov.

Novinári sa môžu pohybovať v press miestnosti a v exteriéri Spišskej Kapituly. Štandardný foto a videotermín (s možnosťou urobenia si záberov z obradu biskupskej vysviacky a svätej omše) bude v časti svätej omše, kam pôjde skupina novinárov (alebo jednotlivci) spolu so zodpovedným za press miestnosť. 

Upozorňujeme, že priestor bude limitovaný, keďže zo slávnosti prinesú priamy prenos RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Keďže ide o podujatie veľkého významu a zároveň veľkého množstva ľudí, počas slávnosti nebude umožnený voľný pohyb médií vo vnútri katedrály. V priestoroch svätyne sa budú pohybovať iba vopred určení fotografi z dôvodu dôstojnosti obradov a priamych prenosov. 

Po skončení svätej omše bude brífing s novým biskupom Spišskej diecézy. Miesto a časť brífingu bude upresnené počas slávnosti v press miestnosti, resp. u zodpovedného za médiá. 

V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok ohľadom práce novinárov a pracovníkov médií v súvislosti s programom biskupskej vysviacky prosíme kontaktovať Michala Lipiaka, 0908 640 836, lipiak@kbs.sk.

Foto: pexels.com