• +421/53 454 11 36
  • biskupstvo@kapitula.sk
  • Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie
Diecéza
PAMÄTNÝ DEŇ V ZÁKAMENNOM

PAMÄTNÝ DEŇ V ZÁKAMENNOM

Dňa 4. augusta 2023 uplynulo 58 rokov od úmrtia Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 5. augusta uskutočnila v rodisku tohto spišského biskupa v Zákamennom na Orave ďakovná púť. Okrem množstva pútnikov, ktorí ako každoročne pricestovali napriek rannej nepriazni počasia z celej diecézy, zavítali na toto miesto aj vzácni hostia zo zahraničia.

Po pobožnosti fatimskej soboty pokračovala slávnosť svätou omšou s formulárom z výročia posviacky hlavnej mariánskej baziliky v Ríme. Hlavným celebrantom bol spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš. Koncelebroval emeritný biskup Mons. Andrej Imrich, miestny farár Cyril Hamrák, relátor kauzy blahorečenia v Ríme o. Szczepan T. Praśkiewicz, postulátor kauzy blahorečenie o. Peter Jurčaga a mnohí ďalší kňazi zo Spišskej diecézy i z okolia.

V homílii relátor o. Praśkiewicz poukázal predovšetkým na hlbokú mariánsku úctu Božieho sluhu biskupa Jána, nakoľko deň slávenia bola prvá sobota v mesiaci a zároveň liturgická spomienka posviacky hlavnej mariánskej baziliky v Ríme. Pripomenul viaceré konkrétne udalosti zo života Jána Vojtaššáka, na ktorých bolo možné vnímať jeho hlbokú mariánsku spiritualitu. Tiež poukázal na hrdinský život Božieho sluhu prenasledovaného komunistickou mocou a vyjadril presvedčenie, že ho onedlho bude môcť spoločenstvo rodákov v Zákamennom, Spišská diecéza i celý svet uctievať ako blahoslaveného.

Medzi hosťami z talianskeho Lida bola aj pani Maria Giovanna, ktorá má vo veľkej úcte biskupa Vojtaššáka a svojou obetavou službou pri robení jazykových korektúr napomáha v napredovaní kauzy blahorečenia. V závere svätej omše sa prihovorila pútnikom aj ona a vyjadrila svoju skúsenosť, ktorú nadobudla pri čítaní tisícok strán svedčiacich o hrdinskom živote biskupa.

Po nej povedal ešte znova pár slov relátor kauzy blahorečenia o. Praśkiewicz. V poľskom jazyku zhromaždeným vysvetlil, čo je náplňou práce relátora pracujúceho na Dikastériu pre kauzy svätých v Ríme. Trochu poodhalil aj skutočnosti týkajúce sa prebiehajúcej kauzy Božieho sluhu biskupa Jána a opäť vyjadril silnú nádej, tento zákamenský rodák bude uctievaný ako blahoslavený.

Po záverečnom poďakovaní miestneho farára a biskupa Kuboša sa celé spoločenstvo odobralo na neďaleký cintorín, kde sa pri hrobe biskupa Vojtaššáka pomodlili za jeho blahorečenie. Po slávnosti, ktorú prenášalo v priamom prenose Rádio LUMEN, nasledovalo spoločné agapé pripravené pre všetkých pútnikov v priestoroch farskej záhrady.

Foto: Emília Michliková