• +421/53 454 11 36
  • biskupstvo@kapitula.sk
  • Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie
Farnosti
POŽEHNANIE ORGANA V HNILCI

POŽEHNANIE ORGANA V HNILCI

Organ ako hudobný nástroj robí slávenie božskej liturgie krajším a slávnostnejším. Jeho zvuk sa stáva jasným znakom novej piesne, ktorú sme povinní spievať Bohu (porov. Benedikcionál).

V pondelok 26. júna 2023 navštívil otec biskup Ján Kuboš farnosť Hnilec, aby slávil s miestnym farským spoločenstvom svätú omšu a zároveň požehnal zrekonštruovaný organ, ktorý môže opäť v plnej kráse a funkčnosti slúžiť pri liturgii.

Pri svätej omši koncelebroval miestny farár Štefan Kojš, miestny novokňaz Lukáš Filický a kňazi zo susedných farností.

V homílii otec biskup zdôraznil slová pochádzajúceho od sv. Ireneja, ktorý povedal: „Slávou Boha je živý človek“. Preto chceme Pána Boha oslavovať tvorivo a zároveň zveľaďovať v sebe Boží život, ktorý je počiatkom nebeskej liturgie. 

V závere svätej omše otec biskup Ján poďakoval miestnym veriacim za ich starostlivosť o chrám a zároveň poďakoval pánovi farárovi za doterajšie pôsobenie v tejto farnosti, nakoľko od júla mení svoje pôsobisko. Zúčastneným veriacim tiež pripomenul, že hoci sa nachádzajú geograficky na okraji Spišskej diecézy, nie sú na okraji záujmu a aj preto sa spoločne podarila táto rekonštrukcia.

Organ je dielom známej rakúskej firmy Rieger a rekonštruovala ho organárska dielňa Bies, ktorá má svoj domov v Hranovnici.

Foto: Gabriela Gross