• +421/53 454 11 36
  • biskupstvo@kapitula.sk
  • Spišská Kapitula 9, 053 04 Spišské Podhradie
Diecéza
PUTOVANIE K BLAHOSLAVENEJ ZDENKE

PUTOVANIE K BLAHOSLAVENEJ ZDENKE

V posledných júlových dňoch sa v Krivej na Orave uskutočnilo viacdňové pútnické podujatie s názvom Duchovné stretnutie s blahoslavenou Zdenkou Schelingovou. Program už každoročne začína niekoľko dní pred liturgickou spomienkou bl. Zdenky Cecílie Schelingovej, ktorá sa slávi dňa 30. júla.

Vyvrcholenie programu s najväčším počtom pútnikov bolo v sobotu 29. júla 2023. Do rodiska prvej slovenskej blahoslavenej prijal pozvanie za slávnostného kazateľa a celebranta Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup. Koncelebroval spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš, miestny farár František Reguly a niečo vyše 20 kňazov zo Slovenska i zahraničia.

V homílii biskup Stanislav priblížil pútnikom prepojenie života blahoslavenej Zdenky so svojim životom a tiež s miestami v Rožňavskej diecéze. Pripomenul významné 20. výročie návštevy svätého pápeža Jána Pavla II. na Slovensku, počas ktorej v roku 2003 blahorečil sestru Zdenku a tiež navštívil aj Rožňavskú diecézu.  Poukázal na niektoré tvrdé skúšky, ktoré musela táto rehoľná sestra počas komunistického prenasledovania zažiť a prepojil jej prenasledovanie s prenasledovaním všetkých veriacich v Krista. Tak, ako počas totalitného režimu boli veriaci „tlačení pod vodu“, aby sa nemohli nadýchnuť a slobodne žiť vieru, tak postupne toto tlačenie prichádza aj v dnešných časoch, keď je viera oslabovaná rôznymi sofistikovanými novodobými prekážkami a ideológiami.

V závere slávnosti všetkých pozdravila aj provinciálna predstavená sestier z Kongregácie Milosrdných sestier Svätého kríža sr. Mária Terézia Dobrovičová a pozvala na pútnickú svätú omšu do Podunajských Biskupíc v nedeľu 30. júla 2023.

Foto: Ján Džubek